Ani jedno úmrtí spojené s covidem-19 naposledy nezaznamenali v Německu 21. září 2020.

Údaje po víkendu bývají ale podle DPA obvykle nižší, respektive nekompletní, některé spolkové země totiž nenahlašují data každý den nebo je nenahlašují úplná.

Za posledních 24 hodin evidují v Německu podle RKI 4032 nákaz koronavirem. Před týdnem to bylo 20.084 případů nákazy a šest úmrtí. Nicméně i údaje o infikovaných nejsou příliš vypovídající. Podle expertů zůstává velký počet případů neevidován, ne všichni s příznaky covidu-19 si totiž nechávají udělat PCR test.

Také sedmidenní incidence, která uvádí počet infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní, v Německu opět klesla. Za poslední den činila 639, o den dříve byla 666 a před týdnem 791. Před měsícem měla hodnotu 1531.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.