V úterý před týdnem testy odhalily 262.593 nových případů infekce. Podle odborníků jsou ale skutečné počty nakažených vyšší, protože se všechny nepodaří zachytit a hygienici lidi, kteří s nakaženými přišli do styku, kontaktují už jen v omezené míře, píše agentura DPA.

Za posledních 24 hodin zemřelo 329 lidí s koronavirem, před týdnem jich bylo 269.

Institut Roberta Kocha od začátku pandemie covidu-19 eviduje přibližně 19,28 milionu nakažených, 127.522 z nich zemřelo. V Německu žije asi 83 milionu lidí.

V Německu 20. března skončila většina zásadních opatření. Už jsou prakticky vyžadovány jen roušky a odstup. Světová zdravotnická organizace v úterý tuto zemi i další evropské státy kritizovala za příliš "brutální" ukončení covidových omezení.

Koronavirem se nakazil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Podle úterního vyjádření prezidentské kanceláře má jen mírné příznaky covidu-19.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.