V dnes vydané týdenní zprávě RKI uvedl, že v Německu s výjimkou Meklenburska-Předního Pomořanska koronavirová varianta omikron zcela převládla. Její podíl činí 89,3 procenta.

Nástup omikronu v Německu byl velmi rychlý. Ještě na přelomu roku měla tato varianta podíl 40 procent, v prvním letošním týdnu to bylo 73,3 procenta a o týden později již 89,3 procenta. Kdysi dominantní delta má podíl deseti procent, zbývající rozdíl připadá na další varianty.

V předchozí týdenní zprávě delta převládala ve čtyřech z 16 spolkových zemí, nyní je to jen v jedné, a to v Meklenbursku-Předním Pomořansku na severovýchodě Německa, kde má omikron podíl 16,2 procenta. V Bavorsku, Berlíně, Brémách, Hamburku, Hesensku, Dolním Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku má omikron přes devadesát procent. V Sasku, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem, je to 65 procent.

Šíření omikronu se projevuje i na tempu sedmidenní incidence nových případů, která je k dnešku 638,8. O den dříve byla tato hodnota 584,4, ve čtvrtek před týdnem pak 427,7.

V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, za posledních 24 hodin zemřelo 234 pacientů s koronavirem. Před týdnem hygienici informovali o 316 nových smrtelných případech.

Aktuální statistika RKI, která vychází z posledních čtyř týdnů, uvádí, že ve věkové skupině nad 60 let, se většina symptomatických případů projevila u lidí se základním očkováním, konkrétně u 52,3 procenta. Účinnost vakcín ale RKI dokládá i tím, že se základním očkováním bylo v této věkové skupině mezi hospitalizovanými 21,4 procenta a zemřelými 20,8 procenta. Zohlednit je navíc nutné i poměr očkovaných a neočkovaných. Lidí nad 60 let, což je označována jako ohrožená skupina, žije v Německu 24 milionů, plné očkování má pak 87,9 procenta z nich.

V Německu se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u 8,3 milionu lidí, z nichž 116.315 nákaze podlehlo. Skutečný počet nakažených ale pravděpodobně bude výrazně vyšší, protože hodně případů není rozpoznáno, uvedla agentura DPA.