Podle dat policie letos počty nedovolených překročení hranic kontinuálně rostou. V lednu bylo takových případů 4436, v červenci 6941, v srpnu 8846 a v září 12.720. V Sasku počet případů stoupl ze 488 v lednu na 4713 v září. Právě tato spolková země slouží jako vstupní brána do Německa pro migranty, kteří v Evropě využívají takzvanou balkánskou trasu, která nyní vede přes Slovensko a Česko, poznamenala agentura DPA.

Nezákonné překročení hranic znamená, že přes německé hranice se dostane cizinec bez patřičných dokladů, které by mu umožnily legální pobyt. Tito lidé pak často žádají o udělení azylu nebo ochranu. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová dnes o migraci bude jednat se zástupci šesti států západního Balkánu a dalších zemí včetně Česka.

Německo kvůli rostoucímu počtu migrantů prodloužilo o dalšího půl roku kontroly na hranicích s Rakouskem a posílilo namátkové kontroly na hranicích s ČR. Zástupci policejních odborů i opozice vládu vyzvali, aby na německo-českých hranicích zavedla stálé kontroly, to se ale zatím nestalo.

"Spolková policie v současné době denně eviduje 400 nelegálních vstupů do Německa. Zaznamenali jsem však také to, že výrazně zesílené hraniční kontroly se vyplácí a čísla se snižují," řekl mluvčí spolkového ministerstva vnitra Maximilian Kall. Zmíněný denní počet 400 případů nelegálního vstupu do Německa se podle Kalla týká zejména hranic s Rakouskem a Českem. "To je také důvodem, proč jsme výrazně zintenzivnili namátkové kontroly na pomezí s Českem a prodloužily stacionární kontroly na hranicích s Rakouskem," dodal.

Balkánská migrační trasa vede do Německa především přes Rakousko. Kvůli četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se ale migranti snaží do Německa dostat přes Slovensko a Česko. Česká republika proto koncem září dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici, které pravděpodobně budou pokračovat i v listopadu. Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migrantům provádí i Rakousko.

Německá média dnes s odvoláním na policii uvedla, že jen během středy saští policisté u hranic s Českem zadrželi 20 osob bez dokumentů - Syřany ve věku od šesti do 48 let - a čtyři pravděpodobné převaděče. Policejní hlídky a celníci na silnici 174, která vede přes Krušné hory a spojuje Chomutov se Saskou Kamenicí (Chemnitz), nejprve zastavili auto s českou poznávací značkou, kde měl potřebné dokumenty jen 44letý řidič, ale žádný ze čtyř spolujezdců. Podobné to bylo i v dalších čtyřech případech, tři z kontrolovaných aut řídili Češi.