reklama

"Zklamání a frustrace jsou nasnadě, protože v první chvíli nebude k dispozici dostatečné množství vakcín," sdělil deníku Rheinische Post ředitel Německého svazu měst a obcí Gerd Landsberg. "Například v Severním Porýní-Vestfálsku nebudou do poloviny června, nebo možná dokonce i do konce června žádné volné termíny pro zájemce o první dávku," přiblížil Landsberg.

V Německu dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 45 procent obyvatel. V současnosti je ale v mnoha oblastech kladen důraz na očkování druhou dávkou, protože plně očkovaný je zatím zhruba každý pátý.

Také podle předsedy Německé asociace praktických lékařů Ulricha Weigeldta není zatím vakcíny vzhledem k vysoké poptávce dostatečné množství a její dodávky jsou nespolehlivé. Pokud chtějí političtí představitelé předejít zklamání zájemců o očkování, měli by se při rozhodování o očkovací kampani soustředit spíše na proveditelnost než na kampaň před spolkovými volbami, řekl Weigeldt mediální skupině Funke.

Landsberg podotkl, že mnoho lidí bude chtít dostat co nejbližší termín, protože kromě ochrany zdraví očkování přináší další výhody, jako je možnost cestovat bez testu nebo účastnit se různých akcí. I tak je ale zrušení prioritizace podle něj správným krokem i s ohledem na náročnou byrokracii, která se pojí s přidělováním termínů.