Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu se potvrdila nákaza koronavirem u dalších 252.836 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nákaza koronavirem se v Německu za uplynulý den potvrdila u 252.836 lidí, dalších 249 jich tam po nákaze covidem-19 zemřelo. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem německé úřady hlásily 217.593 nově nakažených a 291 úmrtí. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci k epidemické situaci v zemi uvedl, že situace je mnohem horší, než si mnozí myslí.

"Nálada v Německu je taková, jako by pandemie končila," řekl Lauterbach. "To je ale chybný postoj," dodal. Denně podle něj s infekcí umírá 200 až 250 lidí a nynější stav je možné považovat za kritický. Řekl také, že současná dominující varianta omikron není zdaleka tak neškodná, jak jsou lidé přesvědčeni, a že problémy může vyvolat rovněž omikronová podvarianta BA.2, která je nakažlivější.

Lauterbach a také šéf RKI Lothar Wieler opětovně zdůraznili, že nejlepší ochranou před těžkým průběhem a úmrtím je očkování. Podle Lauterbacha je možné v létě očekávat ještě další vlnu, která se dotkne zejména neočkovaných. Na podzim pak může být situace ještě horší než teď, dodal ministr, který nadále obhajuje povinné očkování proti covidu-19. To v Německu zatím není, rozhodovat o něm budou poslanci.

Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel během jednoho týdne, v Německu stoupá už devátý den v řadě. Nyní je na hodnotě 1439,0, před týdnem to bylo 1196,4 a před měsícem 1472,2. Za růst incidence je podle Lauterbacha odpovědná právě podvarianta BA.2.

Nehledě na horšící se epidemickou situaci přikročí Německo 20. března k rozsáhlému rozvolnění, kdy zůstanou jako jediné opatření jen roušky v městské hromadné dopravě, nemocnicích a pečovatelských domovech. Spolkové země ale mohou vyhlásit infekční ohniska, kde budou platit přísnější opatření. Rozvolnění, i když je formálně ohlášeno na 20. březen, nemusí platit v celém Německu. Důvodem jsou místní nařízení, která vyhlašují jednotlivé spolkové země. Ty budou muset svá nařízení upravit nejdéle do 2. dubna.

V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku pandemie prokázala u více než 16,7 milionu lidí. Z toho 125.272 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo. Podle Wielera je mezi oběťmi infekce 57 dětí. Skutečný počet nakažených ale pravděpodobně bude výrazně vyšší, protože mnoho infekcí nebylo odhaleno, poznamenala agentura DPA.

Témata:  Německo koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.