Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu se sešli odpůrci i zastánci opatření proti šíření viru

Policie Německo
Policie Německo
Foto: Facebook

V německých městech se dnes sešly stovky odpůrců i zastánců opatření proti šíření nového koronaviru. V Lipsku byla ohlášená a obávaná demonstrace odpůrců překvapivě zrušena, ačkoliv několik set odpůrců roušek a dalších omezení už bylo na místě.

Podle agentury DPA došlo i na potyčky mezi oběma tábory. Další protesty se konaly ve městech jako Bochum, Göppingen a Pforzheim. Například v bavorském Kemptenu se sešlo na 1200 demonstrantů. Na později byly svolány demonstrace do Hannoveru či Berlína.

V Lipsku se protest odpůrců protiepidemických opatření očekával s obavami. Před dvěma týdny se tam podobná akce vymkla kontrole, když se tam sešlo nejméně 20.000 lidí z celého Německa, aniž dodržovali povinnost mít roušku. Po rozpuštění akce došlo na výtržnosti a potyčky s policií.

Dnes byla situace v saském městě po nenadálém zrušení protestu nepřehledná. Policie na twitteru odpoledne uvedla, že v centru města nastaly potyčky mezi zástupci obou táborů. "Naše zásahové síly ty skupiny osob oddělily," uvedla policie, jejíž příslušníci se stali také terčem útoků.

Organizátor lipské manifestace akci zrušil kvůli tomu, že místní úřady mu nepovolily nemít roušku. Lidi, kteří už dorazili na shromaždiště demonstrantů, jímž bylo náměstí Kurta Masura, policie vyzvala k opuštění prostoru. Policie předtím uzavřela přístup k prostoru, protože byla naplněna jeho kapacita 500 lidí.

Stovky lidí se mezitím v Lipsku účastnily několika protestů namířených právě proti ohlášené demonstraci odpůrců opatření proti koronaviru.

V dalších městech stovky lidí demonstrovaly proti restrikcím i na jejich podporu. Například v západoněmecké Bochumi čítaly oba tábory zhruba po 300 účastnících. Vážnější incidenty hlášeny nebyly.

V Göppingenu a Pforzheimu na jihozápadě Německa se odpoledne sešlo podle odhadů agentury DPA na 800, potažmo 450 protestujících. I tam ale měly akce podle policie klidný průběh.

Demonstrace odpůrců protikoronavirových opatření se nakonec nekonala ani v Mnichově. Podle policie přišli pouze jednotlivci, ačkoli pořadatelé počítali s účastí až 30.000 lidí na Tereziánské louce. Město však akci zakázalo, což v pátek potvrdil i správní soud.

Naopak v Kemptenu se demonstrace na místním stadionu zúčastnilo podle policie na 1200 lidí a protidemonstrace jinde ve městě 200 lidí. Ani odtud nebyly hlášeny závažnější incidenty.

Témata:  Německo demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy