reklama

Předseda německé lékařské komory Klaus Reinhardt řekl novinářům zpravodajského domu Funke Mediengruppe, že konec proplácení testů na koronavirus státem nevedlo k tomu, aby se lidé uvažující o vakcinaci skutečně nechali očkovat. Vláda a spolkové země by podle něj toto "chybné rozhodnutí" měly co nejrychleji napravit. Dodal, že právě v nynějším období chladného počasí je zapotřebí, aby existovala nízkoprahová a bezplatná nabídka testování.

Návrat bezplatného testování prosazují mimo jiné bavorský premiér Markus Söder, spolupředseda Zelených Robert Habeck, jakož i zástupci lékařů, samospráv i podnikatelů. Nový premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst požaduje testy zdarma pouze pro očkované a vyléčené. "Vysoké počty nakažených mezi neočkovanými vedou čím dál více k nákazám také mezi očkovanými," řekl dnes nedělnímu vydání bulvárního deníku Bild.

Německý stát přestal proplácet testy na koronavirus 11. října, o té doby skončil provoz mnoha testovacích stanic. Bezplatné testy mají k dispozici od té doby pouze lidé, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, děti a mladiství do 17 let a také těhotné ženy. Úřady krok zdůvodňovaly tím, že každý již dostal možnost chránit se před covidem-19 očkováním, a proto již pominul důvod testy proplácet.

Počty nově odhalených případů koronavirové infekce v Německu v posledních dnech strmě rostou. V pátek přibylo rekordních 37.120 nakažených, což bylo nejvíce od začátku epidemie v zemi. Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn označil epidemickou situaci v Německu za vážnou a řekl, že v některých nemocnicích již nejsou volná lůžka na jednotkách intenzivní péče.

reklama