Na dosud nejvyšší hodnotu vzrostlo v Německu i sedmidenní incidenční číslo - v týdenním úhrnu připadá 319,5 nově infikovaných v přepočtu na 100.000 obyvatel. V úterý hodnota tohoto ukazatele činila 312,4, minulou středu 232,1 a před měsícem 66,1, upozorňuje agentura DPA. V Česku k úterku sedmidenní incidence vzrostla na 739.

V Německu za posledních 24 hodin zemřelo dalších 294 pacientů s koronavirovou infekcí. Celková smrtelná bilance tak vzrostla na 98.274. V zemi, kde žije zhruba 83 milionů obyvatel, mělo od začátku pandemie pozitivní test na koronavirus asi 5,13 milionu lidí, z nich 4,54 milionu se uzdravilo.

Přibývá i pacientů s covidem-19, kteří potřebují nemocniční péči. V úterý připadalo 4,86 nově hospitalizovaných v týdenním úhrnu za 100.000 obyvatel, v pondělí jich bylo 4,65. V polovině října tato hodnota činila 1,9. Dosud nejvýše vyšplhala okolo loňských vánočních svátků, kdy se pohybovala okolo 15,5.

Merkelová na dnešní poradě zemských hejtmanů vyjádřila podle agentury DPA "hluboké znepokojení" situací v některých částech země. Mimo jiné se vyslovila pro pokračování vakcinace. "Ani nyní není vůbec pozdě rozhodnout se pro první dávku očkovací látky," řekla a přičemž zároveň vyzvala, aby se lidé nechávali přeočkovat.

Kancléřka také zdůraznila potřebu stanovit prahové hodnoty pro zatížení nemocnic pacienty s covidem, na jejichž základě bude nutné přijmout další opatření s cílem zastavit šíření nákazy. Bez těchto limitních hodnot by pouhé uvádění sedmidenní incidence podle ní prakticky nemělo smysl. "Bylo by katastrofou začít jednat teprve až budou jednotky intenzivní péče plné," upozornila.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci jednotlivé spolkové země zpřísňují protikoronavirová opatření. Například v Bavorsku sousedícím s Českem nesmějí od úterka lidé, kteří proti covidu-19 nejsou naočkovaní, do restaurací a hotelů. O dalším zpřísňováním podmínek neočkovaným na celoněmecké úrovni bude ve čtvrtek hlasovat Spolkový sněm.