Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu vyšetřují možné ruské válečné zločiny na Ukrajině

Soudy, ilustrační fotografie.
Soudy, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Německá spolková prokuratura začala prověřovat ruské vojenské akce na Ukrajině kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů. Dnes o tom s odvoláním na justiční zdroje informoval portál magazínu Der Spiegel, podle kterého jde o takzvané strukturní řízení.

To slouží k zajištění důkazů a indicií, pro jejich případné pozdější využití proti konkrétním pachatelům a odpovědným osobám. Prokuratura prozatím oficiální prohlášení nevydala.

V hledáčku německých úřadů jsou mimo jiné zprávy o použití kazetových bomb, které obsahují další kontejnery s municí, čímž se ničivý účinek zvyšuje. Řada států podepsala úmluvu o zákazu takové munice, Rusko ale signatářem není. Německá prokuratura prověřuje také informace o útocích na obytné čtvrti, civilní infrastrukturu, plynovod nebo úložiště jaderného odpadu.

Der Spiegel se zmiňuje také o tom, že v centru pozornosti je i takzvaný seznam cílů určených k likvidaci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na seznamu číslem jedna a jeho rodina číslem dva.

Vyšetřování vychází z německého zákona o zločinech proti mezinárodnímu právu, který umožňuje stíhat válečné zločiny a zločiny proti lidskosti po celém světě. Tento postup prokuratura již využila při objasňování válečných zločinů v Sýrii.

Témata:  Německo soudy válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.