Sedmidenní incidence opět mírně vrostla na nynějších 1733,4, oproti pondělí, kdy činila 1714,2. Nedosáhla ovšem maxima ze sobotního rána, kdy byla na hodnotě 1735,0. Mírně vzrůstají i počty infikovaných koronavirem - v úterý před týdnem jich přibylo 198.888

V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u 18,99 milionu lidí. Na 127.193.osob nákaze podlehlo, z toho 264 za poslední den. Před týdnem ve spojitosti s nemocí covid-19 zemřelo 283 lidí.

V Německu 20. března skončila většina zásadních opatření. Už jsou prakticky vyžadovány jen roušky a odstup.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.