V Německu za posledních 24 hodin přibylo 180.397 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která uvádí počet infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní, opět klesla na hodnotu 1394,0. Ještě před týdnem činila tato hodnota 1703,3. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI).
DPA upozornila, že při posuzování čísel je třeba zohlednit skutečnost, že některé spolkové země o víkendu nezveřejňují údaje o nakažených nebo nehlásí úplná data. Dodatečně oznámená čísla se pak projevují v následujících dnech. Odborníci rovněž předpokládají, že velký počet případů infekce zůstává kvůli omezeným kapacitám testování a trasování nezachycen. Ne každý, kdo má příznaky onemocnění covid-19, si nechá udělat PCR test.
V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u 21,8 milionu lidí. Na 130.368 osob nákaze podlehlo, z toho 316 za poslední den. Před týdnem ve spojitosti s nemocí covid-19 zemřelo 307 lidí.
V Německu v sobotu skončila rozsáhlá plošná karanténní omezení. Až na výjimky už neplatí karanténní nařízení a skončily i roušky v obchodech. Výjimkou jsou Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko, které se prohlásily za ohniska infekce.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45