Na letištích a v letadlech se roušky stále musí nosit, a to kvůli mezinárodním dohodám. Letecké společnosti již ale prohlásily, že to nebudou kontrolovat, uvedla DPA. Po příjezdu ze zemí Evropské unie a z schengenského prostoru volného pohybu už cestující nemusí prokazovat, že jsou očkovaní proti covidu-19.

Jediné opatření, které zůstává v platnosti, je doporučení, aby lidé s příznaky covidu zůstali doma a nechali se otestovat.

Situace v nizozemských nemocnicích je stabilní. Ve více než 17milionové zemi bylo v posledních sedmi dnech denně hlášeno v průměru asi 45.000 nových případů nákazy koronavirem.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.