Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Pákistánu kvůli špatnému počasí odložili záchranu horolezců z ČR

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory Rakapoši v Pákistánu, pro dnešek kvůli špatnému počasí ukončili práce a pokračovat budou v úterý. ČTK o tom informoval novinář, který situaci sleduje na místě.

Trojice před třemi dny uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů při sestupu z hory a záchrannou akci vrtulníků přerušilo špatné počasí, zejména silný vítr, i v neděli. Dnes se záchranářům podařilo určit polohu uvázlých a vysadit jednoho horolezce, který se jim vydal na pomoc.

Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol v pátek, poté začala sestupovat do tábora. Během večera poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží. Díky satelitním telefonům jsou v kontaktu s rodinami i nyní.

"Z helikoptéry se úspěšně podařilo určit polohu (horolezců)," sdělil dříve ČTK novinář Vadží Haidir. Záchranáři se ráno po nalezení trojice vrátili na základnu a následně znovu vyletěli s dalšími horolezci. Jednoho z nich se podařilo na Rakapoši vysadit, ten nyní míří skupině na pomoc. Později měly záchranné týmy v plánu horolezcům poskytnout jídlo, kvůli špatnému počasí však neuspěly.

Jeden ze záchranářů uvedl, že viděl kolem stanu chodit a pracovat pákistánského a jednoho z českých horolezců.

Podle tajemníka Pákistánského klubu alpinistů (ACP) zůstala trojice v táboře III. Ten je však příliš vysoko, než aby tam mohl přiletět vrtulník. Dva vojenské vrtulníky, které po trojici pátraly už v neděli, mohou vystoupat maximálně do 6000 metrů.

"Utábořili se v 6900 metrech, jsou tam už dva dny. Zatímco (Pákistánec Vadžídulláh) Nagrí je v dobré kondici a udržuje s námi kontakt, jeden z českých horolezců trpí omrzlinami a druhému je špatně," sdělil pákistánskému listu Dawn šéf ACP. Jeden z Čechů má podle listu Dawn akutní horskou nemoc, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. V místě je přibližně minus 30 stupňů Celsia.

Ministr turismu regionální vlády Rádža Násir Ali Chán na twitteru napsal, že Češi šli na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické. "Očekáváme od každého, kdo se vydává na takovou expedici, že dodrží zákony a nařízení v zájmu vlastní bezpečnosti a pocitu pohody v případě mimořádných událostí," zdůraznil ministr.

Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.

Témata:  Pákistán horolezectví

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.