Radikální hnutí Hamás, které vládne palestinskému Pásmu Gazy, nedávno zakázalo venčení psů na veřejných místech. Podle Hamásu je jich příliš mnoho. Podle agentury AFP je v Gaze už několik let moderní vlastnit psa, byť muslimové obecně psy považují za nečistá zvířata dobrá tak nanejvýš k lovu nebo hlídání.
Saíd Ar zřídil pro zaběhlé psy útulek před čtyřmi lety. Vždy je tam dal do pořádku a nabídl k adopci. Mnozí si tehdy mysleli, že to na území, jehož obyvatelé se potýkají roky s chudobou a izraelskou blokádou, není rozhodně priorita.
Časy se mění. Ještě donedávna se na pláži každý pátek, tedy ve volný den, objevovali majitelé a jejich hrající si psi. Většinu z nich do tohoto úzkého pobřežního území propašovali tunely pod hranicí s Egyptem, několik jich převezli z Izraele, v tomto případě na rozdíl od "egyptské cesty" legálně. Nejvíc se cení němečtí ovčáci, pitbullové a dobrmani.
Hamás ale dospěl k názoru, že už je psů moc. Množily se i stížnosti občanů, které takové množství psů obtěžuje, třeba i kvůli nečistotě.
Takže každý, kdo bude přistižen při venčení psa na ulici, má počítat v nejlepším případě s pokutou, v nejhorším i s vězením, ohlásil v půlce června policejní mluvčí Ajmán Batnídží.
Německý ovčák Usámy Dahdúha má dlouhou béžovo-černou srst a slyší na jméno Steve. Usáma s ním chodíval na pláž, teď místo k moři vylézají na střechu Usámova domu a Steve tam má prostor tak možná na 100 kroků. "Zákaz venčení ohrožuje zdraví těch psů, mohou začít být agresivní," říká Usáma. Za svého ovčáka zaplatil 200 dolarů (4700 korun) a je zvyklý za něj stále utrácet. Chodí s ním například každých čtrnáct dní na veterinu.
Spokojený není ani Mahmúd Fatúm. Jeho pes je teď pořád doma a vznikají problémy se sousedy. Jejich děti se psa bojí. Fatúma stál jeho pes 900 dolarů, což je na Pásmo Gazy, kde půlka z tamních dvou milionů lidí žije v chudobě, opravdu hodně.
Související
9. listopadu 2024 19:03
17. října 2024 19:19
17. října 2024 15:39
7. října 2024 9:31
10. září 2024 15:53