reklama

"Schválení vstupu Finska do NATO Tureckem a Maďarskem na průběhu dnešního jednání bezpochyby nic nezmění, přestože to všichni vítáme," řekl ČTK náměstek generálního tajemníka NATO Angus Lapsley. Dodal, že doufá v brzké schválení vstupu i v případě Švédska. "B9 prosazuje posílení východního křídla, což je v souladu s přístupem NATO," dodal Lapsley.

Turecký parlament ratifikoval vstup Finska do NATO ve čtvrtek pozdě večer, maďarští poslanci tak učinili již v pondělí. Přijetí Švédska do NATO ještě neschválila ani Ankara ani Budapešť.

Podle původních informací se setkání v Lodži měli účastnit také představitelé USA, Španělska, Švédska a Finska. Podle polských médií ale nakonec nedorazí.

Členy B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Uskupení vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině.

Naposledy se ministři zahraničí B9 setkali loni v březnu v Bratislavě. Hlavy států se za rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu setkali třikrát, naposledy letos v únoru ve Varšavě, kde s nimi jednal i americký prezident Joe Biden.