Šíření nákazy v posledních týdnech v Rakousku výrazně zrychlilo. Ve čtvrtek přibylo 9388 infikovaných lidí, což je nejvíce od začátku roku. Stoupá i počet vážně nemocných pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Vláda se proto dnes po jednání s šéfy spolkových zemí rozhodla, že kvůli zhoršování epidemické situace přistoupí k dalším restrikcím. Pocítí je však jen ti, kdo nemají očkování proti covidu-19 nebo nemoc neprodělali. Zapovězen pro ně bude například vstup do restaurací, divadel, hudebních klubů nebo kadeřnictví, testy už nebudou stačit ani u hromadných akcí s účastí více než 25 osob. Na pracovištích se naopak budou negativní testy dál uznávat.

Na veřejných místech, kde do nynějška stačilo nosit roušku - tedy například v obchodech či muzeích, budou od pondělka povinné respirátory typu FFP2.

"Dynamika je mimořádná a obsazenost lůžek intenzivní péče stoupá více, než se čekalo," prohlásil kancléř Alexander Schallenberg. "Je to zlé a naší zodpovědností prostě je, abychom lidi v zemi ochránili," dodal.

Vláda přistoupila ke zpřísnění pravidel dříve než měla původně v plánu. S částečnou uzávěrou pro neočkované se počítalo ve chvíli, kdy by na jednotkách intenzivní péče bylo více než 500 pacientů. Nyní je obsazeno 362 intenzivních lůžek.

Absolutní denní maximum 9586 lidí infikovaných koronavirem, který vyvolává onemocnění covid-19, rakouské zdravotní úřady zaznamenaly loni 13. listopadu. Současné denní bilance se ale k těmto hodnotám blíží. K dnešku je v alpské zemi od začátku pandemie registrováno přes 850.000 případů koronavirové nákazy. Plně očkováno je 66,5 procenta populace.

Ve čtvrtek v zemi s necelými devíti miliony obyvatel covidu nebo souvisejícím komplikacím podlehlo 32 pacientů, čímž se počet těchto úmrtí za posledních sedm dní podle agentury APA zvýšil na 118. Od začátku pandemie tak v Rakousku kvůli covidu zemřelo 11.451 lidí.