Řecká vláda, podobně jako vlády v ostatních evropských zemích, přistoupila ke zpřísnění protikoronavirových opatření před vánočními a novoročními svátky a v souvislosti s nakažlivější variantou onemocnění, nazvanou omikron. Ta se zatím v Řecku potvrdila ve třech desítkách případů.

"Omikron je v naší zemi," prohlásil dnes na mimořádné tiskové konferenci řecký ministr zdravotnictví Thanos Plevris, když oznamoval nová protiepidemická opatření. Kromě povinných roušek venku budou nově v supermarketech a veřejné dopravě nutné respirátory. Za nenošení roušek v Řecku podle médií hrozí pokuta 300 eur (asi 7500 Kč).

Nová opatření se týkají i příjezdů do Řecka: každý, kdo přijede z ciziny, si bude muset druhý a čtvrtý den udělat PCR test či antigenní test.

Od 3. ledna by měla řecká vláda opatření proti koronaviru dále zpřísnit. Ministr zdravotnictví ale vyloučil, že by se opět zaváděl lockdown či znovu povinnost posílání sms při opouštění domu.

Školy v Řecku by se měly otevřít po prázdninách 10. ledna; vláda pro ně chystá změnu pravidel, ale zatím neuvedla jakou. Nyní platí, že v případě, že se koronavirus potvrdí u více než poloviny žáků, musí všichni zůstat doma. Povinné jsou uvnitř také roušky a děti si musí dělat testy na koronavirus.