Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Řecku hasiči bojují s požárem u národního parku Dadia, hoří i na Lesbosu

Řecko, ilustrační fotografie.
Řecko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Hasiči v Řecku bojují s desítkami požárů porostu, z nichž největší ničí lesy u národního parku Dadia na severovýchodě země. Oheň na území s chráněnými lesy a mnoha druhy vzácných živočichů, zejména ptáků, se snaží zastavit na 320 hasičů, kterým pomáhají dobrovolníci i vojáci. Nasazeny byly také dvě desítky letadel a vrtulníků, uvedl list Kathimerini.

Požáry způsobené suchým a horkým počasím dnes dál zaměstnávaly krizové složky v Itálii a Slovinsku; jejich vysoké riziko trvalo ve Španělsku, kde dnes teplotní maxima vystoupala až ke 45 stupňům.

Řecké úřady za 24 hodin zaznamenaly 141 požárů, ty nejrozsáhlejší jsou aktuálně u parku Dadia v regionu Východní Makedonie a Thrákie, který sousedí s Tureckem, dále na Peloponésu a také na ostrově Lesbos. Tam se oheň dostal až k pláži oblíbeného letoviska Vatera, evakuovat se musely stovky turistů. Podle agentury Reuters plameny zničily několik domů a zranily jednoho hasiče.

Požár v oblasti národního parku Dadia postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé vesnice Dadia. Práci hasičům ztěžuje vítr, který neustále mění směr, a také vysoké teploty. Ty dnes v částech Řecka dosáhly 40 stupňů Celsia a meteorologové čekají, že vedra budou příští týden pokračovat.

"Potýkáme se s náročným terénem a přístupem, zatímco se mění směr větru," popsal boj proti požáru ministr pro civilní ochranu Christos Stylianidis.

Oheň v národním parku znepokojuje ochránce přírody, protože už zničil pozorovatelnu dravých ptáků a blíží se k budovám správy parku. Šéf prefektury Evros Dimitris Petrovits agentuře AMNA řekl, že ochrana zvířat je prioritou a že pro zraněné živočichy vznikne dočasná záchranná stanice.

Lesní požáry hoří také na pomezí Slovinska a Itálie. Italské úřady v sobotu nařídily evakuaci tří stovek lidí z obce Savogna d'Isonzo u slovinských hranic, protože se obávali rozšíření ohně ze slovinské zalesněné oblasti Kras. Podle činitelů na obou stranách hranice se však od soboty situace zlepšila a například Italové dnes hlásili "krocení posledních zbývajících ohnisek".

V oblasti Kras už hoří deset dní a nasazeno bylo 1100 hasičů, kterým pomáhali desítky vojáků, stovky dobrovolníků i kolegové ze zahraničí. V sobotu tam hasiče navštívil slovinský ministr obrany Marjan Šarec, který řekl, že ve vzduchu už jsou všechna dostupná hasicí letadla a že pomáhají i stroje z Rakouska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Srbska a Rumunska.

Ve Španělsku se v posledních několika dnech podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu, plameny se ale dál šíří například na ostrově Tenerife, kde od čtvrtka zničily skoro 2500 hektarů porostu. Skoro 600 obyvatel z obce La Guancha a okolních vesnic na severu ostrova se muselo evakuovat. Nasazeno je na 150 hasičů, kteří se ale obávají předpovědí, podle kterých by měly teploty v dalších dnech stoupnout až k 38 stupňům.

V pevninském Španělsku dnes bylo ještě mnohem tepleji. Podle meteorologické služby Aemet řada stanic zaznamenala čtyřicítky a v obci Fuente Palmera nedaleko Córdoby naměřili rovných 45 stupňů Celsia. Varování před nebezpečně vysokými teplotami vydala agentura Aemet pro jih Španělska i na pondělí. Absolutním teplotním rekordem země je údaj 47,4 stupně zaznamenaný loni v srpnu ve městě Montoro.

Témata:  Řecko požáry v řecku

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.