Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rusku byl zatčen další vysoký armádní generál

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

V Rusku byl zatčen další vysoký generál, tentokrát generálporučík Vadim Šamarin, který je náčelníkem hlavní správy komunikací ozbrojených sil a zároveň zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. 

Informoval o tom list Kommersant na svém webu. Podle nejmenovaného zdroje z justice je Šamarin podezřelý z manipulací a po domovní prohlídce byl předveden k výslechu u vojenských vyšetřovatelů federální kriminální ústředny.

Posádkový vojenský soud potvrdil zprávu o jeho zadržení a vzal generála do vazby. Státní tisková agentura TASS uvedla, že generál je obviněn z přijetí úplatku přesahujícího milion rublů (asi 250 000 Kč), což může v Rusku znamenat až 15 let vězení a pokutu ve výši stonásobku přijatého úplatku.

Kreml se k případu vyjádřil prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova, který uvedl, že boj proti korupci je soustavná činnost, nikoli kampaň. Nechtěl poskytnout podrobnosti, ale popřel, že by šlo o čistku na ministerstvu obrany.

Nedávno byli v Rusku zadrženi i další vysocí představitelé, jako náměstek ministra obrany Timur Ivanov a generálporučík Jurij Kuzněcov, hlavní kádrovák ministerstva obrany, oba obviněni z korupce. Kuzněcov je obviněn z přijetí úplatků v hodnotě 30 milionů rublů (asi 7,6 milionu Kč), zatímco Ivanov z úplatků až za 1,19 miliardy rublů (téměř 300 milionů Kč).

Před pěti dny byl zatčen také bývalý velitel 58. armády Ivan Popov, který je podezřelý z podílu na krádeži kovových výrobků určených pro opevnění na frontě v hodnotě přes 130 milionů rublů (33 milionů Kč). Vyšetřovatelé požádali o jeho umístění do domácího vězení.

Popov byl odvolán krátce po vzpouře žoldnéřské armády Jevgenije Prigožina, což někteří komentátoři vnímají jako pokračování čistky populárních a nezávislých velitelů. 

Témata:  Rusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy