reklama

V Rusku po vítání Nového roku, jednom z největších svátků v zemi, následuje tradiční několikadenní volno. Oficiálně ale mají být školní prázdniny o týden kratší. Deník Komsomolskaja pravda připomněl, že kvůli epidemiologické situaci měli ruští školáci naposledy prázdniny od 30. října do 7. listopadu včetně; tehdy celostátní volno nařídil prezident Vladimir Putin.

"S cílem nepřipustit zhoršení epidemiologické situace a narušení vzdělávacího procesu vás žádám o posouzení možnosti prodloužit prázdniny pro školáky o týden - do 16. ledna," napsala poslankyně. Upozornila také na názor šéfky úřadu dohlížejícího na zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anny Popovové, že kvůli omikronu by se epidemiologická situace v zemi po novoročních prázdninách mohla zhoršit.

Ministerstvo dosud na návrh oficiálně nereagovalo. Objevily se už ale názory některých rodičů, podle kterých není nejšťastnější, aby po novoročním volnu museli do práce, zatímco doma zanechají své potomky.

V Rusku během uplynulých 24 hodin podle vládního krizového štábu přibylo 21.119 nových případů nákazy koronavirem a 932 úmrtí. Klesající čísla v poslední době podle Popovové svědčí o stabilizaci situace před novoročními svátky, ale úřady apelují na dodržování všech protinákazových opatření, aby byla efektivní i proti omikronu.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvateli se od začátku pandemie nakazilo více než 10,4 milionu Rusů, z nichž podle vládního štábu 307.022 nákaze podlehlo. Podle některých odhadů je ale obětí pandemie v Rusku prakticky dvakrát více. Vláda nesoulad mezi údaji svého krizového štábu a statistickým úřadem vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i mrtvé, u kterých se na nákazu přišlo až po smrti.