Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rusku odsoudili v nepřítomnosti prvního člověka za diskreditaci ruské armády

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruský soud poprvé odsoudil obžalovaného v jeho nepřítomnosti za takzvanou diskreditaci ruské armády. Trest osmi let odnětí svobody uložil bývalému policejnímu majorovi Olegu Kašincevovi, který na sociálních sítích kritizoval ruskou agresi na Ukrajině a krátce po začátku války odjel z vlasti. Informoval o tom server Važnyje istorii.

Za nepravdivé označil soud Kašincevovy výroky na internetu, že Rusko vede válku a snaží se ovládnout ukrajinské území a že ruská armáda likviduje civilní obyvatelstvo. Za lživý považuje soud mimo jiné Kašincevův internetový příspěvek, který zní: "Putinovská armáda už navždy ponese cejch hanby: Vraždění civilního obyvatelstva, mučení, znásilňování a rabování. To je to, s čím ji nyní spojují v celém civilizovaném světě."

Kašincev 19 let pracoval pro policii, v roce 2019 odešel do výslužby. V roce 2021 byl dvakrát zadržen, když demonstroval za propuštění vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného.

Kvůli údajné diskreditaci ruské armády bylo v minulém roce trestně stíháno 149 lidí, uvedla BBC na svém ruskojazyčném webu. V prosinci soud poslal na 8,5 roku do vězení opozičního politika Ilju Jašina, který mluvil o podezřeních, že se ruští vojáci během okupace ukrajinského města Buča dopustili vražd civilistů.

Témata:  soudy Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy