Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rusku padají první obvinění na základě nového zákona o diskreditaci armády

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto ABCNews

Ruské úřady zahájily první tři trestní stíhání na základě nedávno přijatého zákona o zákazu šíření zpráv údajně diskreditujících ruskou armádu. Obvinění míří proti dvěma obyvatelům sibiřského Tomsku a novinářce a foodblogerce Veronice Belocerkovské, napsal informační portál Meduza s odkazem na oznámení vyšetřovacího výboru, ruské kriminální ústředny.

Nový zákon byl přijat nedlouho poté, co Rusko zahájilo na konci února vojenskou invazi na Ukrajinu. Podle kritiků si s jeho pomocí Kreml vynucuje, aby se v Rusku nešířily zprávy, které nejsou přesně v souladu s jeho výkladem působení ruských sil na Ukrajině. Norma předpokládá až 15 let odnětí svobody.

Belocerkovská, jejíž příspěvky na instagramu sleduje téměř 900.000 lidí, podle vyšetřovacího výboru na začátku března na této sociální síti zveřejnila "úmyslně lživé informace o použití ozbrojených sil Ruské federace k ničení ukrajinských měst a jejich obyvatel včetně dětí během speciální vojenské operace". Moskva popírá, že by ruští vojáci na Ukrajině útočili na civilisty, a své aktivity na Ukrajině nazývá "speciální vojenskou operací".

Delikt, kterého se podle ruských úřadů Belocerkevská dopustila, podle deníku Kommersant spadá pod paragraf zákona předpokládajícího jako maximální postih 10 let za mřížemi. Novinářka Kommersantu sdělila, že o svém obvinění se dozvěděla ze sociální sítě Telegram, a že vyšetřovací výbor ji o zahájení stíhání ani neuvědomil. Podle informací výboru blogerka nyní pobývá v zahraničí.

Zákon o zákazu šíření nepravdivých zpráv diskreditujících ruskou armádu rozšířil trestní i správní zákoník. Ruské úřady na základě přestupkové části zákona již sepsaly protokoly s více než 150 lidmi, informoval web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Témata:  Rusko policie Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy