Útoky Ukrajiny na ruské území, které byly na začátku ruské ofenzívy spíše vzácné, se během posledního měsíce zvýšily a Kyjev je nyní stále častěji potvrzuje.

Budanov zdůraznil, že všechny cíle, na které útočí, jsou "součástí vojensko-průmyslového komplexu. To nás odlišuje od Rusů. Dochází k poškození vojenských zařízení, k výbuchům, a provádíme tam i hluboká sabotážní opatření, ale civilní obyvatelé trpí minimálně."

Ruské úřady však informovaly o civilních obětech některých ukrajinských útoků. Budanov se také zmínil o útoku na závod na výrobu čipů používaných v raketách Iskander. "Výbuchy v agresorské zemi zatím nemají masivní účinek, ale je to pouze otázka času," dodal.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jeho země se již připravuje na druhou válečnou zimu. "Teď musí všichni ve veřejném sektoru a v místních orgánech udělat všechno, co je možné, a pokud je to nutné, i nemožné, aby pomohli Ukrajině přežít zimu a zachovat její plnou funkčnost," řekl v sobotním projevu.

Zelenskyj dále uvedl, že úředníci a velitelé mají jasné úkoly týkající se protivzdušné obrany, energetického sektoru, sociálního systému a podpůrných balíčků od partnerů.

Ukrajina se brání rozsáhlé ruské invazi od února 2022, a Rusko minulou zimu způsobilo na ukrajinské energetické infrastruktuře velké škody prostřednictvím raketových útoků a útoků drony.

Mnoho obyvatel mělo v důsledku toho přerušovanou dodávku elektrické energie, ale ukrajinské ministerstvo energetiky uvádí, že v posledních měsících byly provedeny rozsáhlé opravy.