Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Tatrách zemřeli tři Poláci, pohřešovali je od pátku

Horská záchranná služba Vysoké Tatry.
Horská záchranná služba Vysoké Tatry.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Tři polské turisty, kteří byli od pátku pohřešovaní ve slovenských Tatrách, našli dnes záchranáři mrtvé. Informovala o tom slovenská horská služba. Ta také varuje před nepříznivými podmínkami ve vysokých polohách Tater. Příčiny neštěstí vyšetřovatelé zjišťují.

Těla záchranáři našli u Kotlového štítu v regionu Gerlachu. Pátrání začalo v pátek večer. "Záchranáři intenzivně pátrali v sobotu a v neděli za využití všech dostupných prostředků, " uvedla slovenská horská služba, které pomáhali i kolegové z Polska. Podle prvních informací trojici tvořil polský průvodce a dva klienti, kteří se chtěli dost na Gerlachovský štít, nejvyšší horu Vysokých Tater. Podle slovenských záchranářů však průvodce neměl povolení pro horolezecké výpravy.

Horská služba dnes vydala varování před podmínkami, jež panují ve vysokých polohách Tater. Především vrcholky hor jsou pokryté tvrdým sněhem a ledem. "Hrozí velké nebezpečí uklouznutí," uvedla horská služba, který vyzvala turisty, aby měli plnou zimní výbavu.

O náročných podmínkách v horách svědčí i to, že záchranáři museli v sobotu vyjet k šesti naléhavým případům, napsal dnes deník SME. V nouzi se ocitli především Slováci.

Podle horské služby při exkurzích zemřelo ve Vysokých Tatrách v roce 2018 nejméně 15 lidí. To je poslední údaj zveřejněný na stránkách organizace. Nejčastěji zahynuli kvůli pádu nebo v lavině. Část obětí tvoří turisté z Polska a Česka.

Témata:  Vysoké Tatry

Související

Aktuálně se děje

16. dubna 2026 20:54

Nečekaný pár na české politické scéně: Bývalý šéf Vojenské policie randí s mladičkou poslankyní

Česká politická a armádní scéna hlásí překvapivý milostný obrat. Padesátiletý plukovník Otakar Foltýn, bývalý šéf Vojenské policie a nynější pracovník Vojenské kanceláře prezidenta republiky, tvoří pár s výrazně mladší političkou. Jeho novou partnerkou je třiadvacetiletá poslankyně za Piráty Katerina Demetrashvili.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Péter Magyar (TISZA)

Komentář

Přivede Magyar Maďarsko do eurozóny? Trhy naznačují odpověď

Trhy o tom zatím rozhodně přesvědčeny nejsou. Výnos maďarských dluhopisů sice po jeho volebním triumfu citelně klesl. I tak se však rozdíl ve výnosu (spread) desetiletých maďarských a desetiletých slovenských dluhopisů drží o něco výše než v průměru v letech 2018 a 2019. A to eurové Slovensko rozhodně rozpočtově nehospodaří nikterak ukázkově.