Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény varující před raketovým úderem

Válka v Gaze
Válka v Gaze
Foto: News.xinhuanet.com

V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény varující před raketovým úderem, uvádějí agentury. Krátce po vyhlášení poplachu ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový útok na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich bylo zničeno ve vzduchu.

Podle agentury AP je to poprvé za několik měsíců, co se sirény rozezněly v Tel Avivu. I když Hamás v uplynulých měsících útočil na Izrael raketami, jejich dolet nebyl dostatečný, aby ohrozil Tel Aviv.

Server deníku Haarec uvedl, že sirény varující před raketovým útokem se rozezněly po 13:00 SELČ i na dalších místech ve střední části Izraele. Izraelská média sdílejí fotografie ukazující zásahy protivzdušného systému Iron Dome.

Vojenské křídlo Hamásu, proti kterému Izrael bojuje v Pásmu Gazy, uvedlo, že zahájilo rozsáhlý raketový útok na Izrael jako odvetu za civilisty zabité izraelskou armádou.

Izraelská armáda oznámila, že osm raket bylo odpáleno z Rafáhu, přičemž server The Times of Israel původně informoval o deseti raketách. V oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy vede izraelská armáda ofenzivu a informovala, že několik raket bylo zničeno ve vzduchu.

Izraelská média uvádějí, že úlomky sestřelených raket způsobily menší škody na zemi. Dvě ženy se lehce zranily, když spěchaly do protileteckého krytu.

Odpoledne se sirény varující před raketovým útokem rozezněly také na izraelském území u Pásma Gazy a na severu Izraele. V těchto oblastech jsou takové poplachy častější, protože útoky provádí Hamás z Pásma Gazy a Hizballáh z Libanonu méně sofistikovanými raketami s menším doletem.

Raketový útok na Tel Aviv přichází v době, kdy se obnovují jednání o příměří a propuštění rukojmích. Izraelský válečný kabinet by měl o této záležitosti jednat dnes večer, podle zdroje agentury AFP. Podle egyptského zdroje stanice CNN by nepřímé rozhovory měly znovu začít v úterý.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izrael

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy