"Mnozí poslanci, kteří nesplňují věková kritéria, už byli očkováni. Velmi mě rozčílilo, když jsem se to dozvěděl," uvedl Yeneroglu. Podle něj vakcínu dostali členové vládní strany i opoziční poslanci. "Nabídli mi vakcínu před třemi týdny, ale já jim řekl: To se nebojíte Boha?" dodal Yeneroglu, který je jediným poslancem Strany demokracie a pokroku (DEVA).

Tuto stranu založili loni v březnu pod vedením exministra hospodářství a zahraničí Aliho Babacana kritici prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří vystoupili z jeho vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

V Turecku, které má 83 milionů obyvatel, aplikovali od poloviny ledna na 11,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Obě potřebné dávky vakcíny od čínské firmy Sinovac Biotech tam dostalo asi 3,57 milionu lidí.

V první fázi byli očkováni zdravotníci, lidé starší 65 let, invalidé a lidé v domovech pro seniory. Koncem února začali očkovat lidi od 50 let věku, osoby s chronickou nemocí, vojáky, policisty a zaměstnance veřejné dopravy a potravinářských odvětví.

Turecko začalo zmírňovat opatření proti koronaviru před dvěma týdny, a to podle provincií na základě epidemické situace. Opatření mají být vyhodnocována každé dva týdny. V pondělí prezident Erdogan uvedl, že vláda neplánuje nové restrikce. Připustil ale, že v posledních dvou týdnech evidují v zemi vyšší nárůst nových nákaz. V pondělí ministerstvo zdravotnictví oznámilo 15.503 nově potvrzených případů, což bylo nejvíce za den od počátku roku. Podle Erdogana se ale výrazně nezvýšily počty hospitalizovaných ani počty pacientů na jednotkách intenzivní péče.

V pondělí si také vysloužili kritiku turečtí ministři zdravotnictví a vnitra Fahrettin Koca a Süleyman Soylu za pohřeb Soyluovy matky, jehož se v neděli účastnily desítky lidí, včetně ministra zdravotnictví. Porušili tak opatření proti šíření koronaviru, podle něhož se smí pohřbu účastnit nejvýše 30 osob. Nedodržovali navíc ani bezpečnou vzdálenost mezi sebou.

reklama