reklama

O rozhodnutí informoval v neděli na briefingu v Bílém domě prezident Donald Trump. "S potěšením zveřejňuji toto historické oznámení o našem boji proti čínskému viru. Zachrání nespočet životů, dramaticky zvýší dostupnost této léčby," řekl Trump, který před nedávnem prohlásil, že FDA nedává povolení k mimořádnému použití plazmy z politických důvodů.

Podle agentury AP si zástupci Bílého domu stěžovali, že z téhož důvodu FDA oddaluje schválení vakcíny a dalších druhů léčby, protože by to zvýšilo Trumpovu šanci na znovuzvolení v podzimních volbách.

Podle stanice CNN prověřil FDA nové údaje z výzkumů. AP píše, že nové rozhodnutí sice zvyšuje naději některých pacientů získat tento druh léčby, avšak nejde o plnohodnotné schválení ze strany FDA.

Plazma, bohatá na protilátky, se získává z krve lidí, kteří se z covidu-19 vyléčili. FDA na konci března pověřil vědce, aby zkoumali vliv plazmy na pacienty s covidem. Dosud se této léčbě podrobilo několik desítek tisíc lidí. CNN upozorňuje, že plazma stejně jako krev pochází jen od dárců a ačkoli některé studie přinášejí slibné výsledky, nejsou zatím k dispozici klinické výsledky náhodné studie vlivu plazmy na léčbu lidí s covidem-19, i když několik těchto výzkumů už běží.

Šéfka výzkumu FDA Denise Hintonová v materiálu k mimořádnému povolení napsala, že použití "plazmy pro pacienty s covidem-19 by nemělo být považováno za novou běžně používanou metodu léčby, jelikož se v příštích měsících budou z dalších analýz a klinických testů získávat nové poznatky". V USA se koronavirem nakazilo přes 5,7 milionu lidí a s covidem-19 tam zemřelo přes 176.800 pacientů.

reklama