Největší evropskou atomovou elektrárnu okupují od loňska ruské invazní síly, MAAE v ní má své inspektory. Enerhoatom Rusy obvinil z toho, že energetické zařízení proměňují na vojenskou základnu a oblast kolem ní zaminovávají. Moskva ani MAAE se zatím k tomuto tvrzení nevyjádřily.

"Podle informací zdrojů zahřměl výbuch v blízkosti strojovny čtvrtého energetického bloku. Jak uvedli samotní jaderní teroristé, explodovala jejich mina," napsal Enerhoatom na svém telegramovém účtu, aniž by upřesnil, kdy mina explodovala.

Zvuky výbuchu podle něj slyšeli ukrajinští zaměstnanci elektrárny, kteří navzdory ruské okupaci v atomovém zařízení nadále pracují. "Rusové se však snažili pracovníky 'uklidnit' a stopy rychle skrýt, aby je neviděli experti MAAE," tvrdí ukrajinská energetická společnost.

Ruské vojsko se Záporožské jaderné elektrárny zmocnilo za dramatických okolností loni v březnu během prvních dnů invaze na Ukrajinu. Zařízení se následně opakovaně stalo terčem ostřelování, z čehož se navzájem obviňovaly ruská a ukrajinská armáda. Šest reaktorů elektrárny je nyní odstaveno a elektřinu, která je zapotřebí, aby se zabránilo jejich roztavení, zajišťuje pouze jedno zbývající elektrické vedení.

Šéf MAAE Rafael Grossi nedávno podruhé navštívil elektrárnu ve snaze zprostředkovat dohodu, která by zajistila její bezpečnost. Ruským agenturám tehdy řekl, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně elektrárny před boji, která by byla přijatelná pro všechny strany. MAAE podle Grossiho nyní pracuje na koncepci ochrany samotné elektrárny a nikoliv území kolem ní, napsala agentura TASS. Na vytvoření bezpečnostní zóny kolem atomového zařízení se podle agentury AFP zaměřila předchozí neúspěšná jednání. Grossi také upozornil, že v oblasti atomové elektrárny, která se nachází v těsné blízkosti válečné fronty, zesílily boje.

reklama