Moskva dnes opět Ukrajinu obvinila z útoků na zařízení, jedná se podle ní o jaderný terorismus. Ukrajinská státní společnost Enerhoatom naopak Rusko viní z manipulace a překrucování reálného stavu věcí v zařízení v době, kdy jsou na místě dál experti MAAE.

Mise agentury OSN po dlouhých jednáních o přístupu do ostřelovaného zařízení, které je největší svého druhu v Evropě, dorazila ve čtvrtek. Část delegace večer odjela zpět na území pod kontrolou Kyjeva. Uljanov dnes uvedl, že v elektrárně zůstane ještě několik dní šest bezpečnostních odborníků MAAE.

"Dva lidé zůstanou v Záporožské jaderné elektrárně trvale. Vítáme to, protože mezinárodní přítomnost byla povolána, aby na pravou míru uvedla četné spekulace o stavu věcí v JE," řekl Uljanov.

Bezpečnostní situace v okolí elektrárny, kterou Rusko okupuje už téměř od začátku své invaze na Ukrajinu, zůstává nejasná. Obě strany se opakovaně vzájemně obviňují z ostřelování. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes podle agentury Interfax odmítl tvrzení Ukrajiny, že Rusko na území elektrárny a do jejího okolí umístilo těžké zbraně.

"Doufám, že se o tom výbor MAAE přesvědčí sám," řekl Šojgu, podle kterého na zařízení útočí Ukrajinci a Kyjev tím "vytváří opravdovou hrozbu jaderné katastrofy v Evropě".

Ukrajina tuto verzi dění pravidelně odmítá. "Okupanti lžou, překrucují fakta a důkazy o tom, že ostřelují elektrárnu a o následcích škod na infrastruktuře Záporožské jaderné elektrárny," uvedl na telegramu Enerhoatom. Rusové podle společnosti nepovolili členům delegace MAAE vstup do krizového centra elektrárny, kde jsou nasazeni ruští vojáci, které neměli inspektoři vidět.

Manipulace Ruska představuje riziko pro nezávislé vyhodnocení situace v zařízení, napsal Enerhoatom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale dnes uvedl, že mise může mít význam i přes potíže, které Rusové na místě působí.

"Učinili jsme všechno proto, abychom zajistili přístup MAAE k Záporožské jaderné elektrárně a věřím, že mise stále může hrát důležitou roli," řekl Zelenskyj podle agentury Reuters.

Šéf MAAE Rafael Grossi, který vedl delegaci do elektrárny, ve čtvrtek prohlásil, že fyzická integrita zařízení byla úmyslně i náhodou několikrát narušena. "Mám a budu mít o elektrárnu obavy, dokud nebude situace stabilnější a předvídatelnější," řekl Grossi a dodal, že jeho tým stihl za několikahodinovou návštěvu získat "mnoho" informací.