reklama

Jde o první španělský region, který zrušil na svátky plánované zmírnění uzávěry. Ta ve Valencii i některých dalších španělských regionech platí už několik týdnů a začátkem prosince se regiony s vládou dohodly na výjimkách pro Vánoce. Informoval o tom v noci na dnešek deník El País.

Předseda regionální valencijské vlády Ximo Puig ve čtvrtek oznámil, že až do 15. ledna nebude moci do tohoto regionu nikdo, kdo tam nemá bydliště. Výjimkou jsou ale cesty za prací či z jiných nutných důvodů, například zdravotních. I o vánočních svátcích zůstane ve Valencii v platnosti noční zákaz vycházení, jen na Štědrý den a na Silvestra se jeho začátek posune na půlnoc.

Valencie byla ve Španělsku jedním z nejméně postižených regionů v první vlně pandemie i začátkem její druhé vlny. V posledním týdnu se ale stala čtvrtou nejhůře postiženou oblastí v počtu nových nákaz na 100.000 obyvatel v průměru počítaném za 14 dní. První jsou nyní podle tohoto kritéria Baleáry, druhý madridský region a třetí Baskicko.

Ve Španělsku si o opatřeních proti šíření koronaviru rozhodují samy autonomní regiony, vláda jim dává jen doporučení na pravidelných jednáních každou středu. Začátkem prosince se na takové schůzce vláda a vedení regionů většinově dohodly, že opatření se mohou na Vánoce v některých ohledech zmírnit, například se domluvily na povolení návštěv rodin a blízkých i z jiných regionů, a to v počtu až do 10 osob. Nicméně špatná epidemická situace v posledních dnech vedla tuto středu k tomu, že vláda na jednání se zástupci regionů doporučila zpřísnění opatření.

Většina regionů se zatím drží mírnějších pravidel dohodnutých s vládou 2. prosince, nicméně například Kanárské či Baleárské ostrovy už oznámily některá zpřísnění, podobně jako Valencie.

reklama