Konflikt na Ukrajině je výsledkem zvrhlého zneužití moci, který vystavuje brutálnímu násilí bezbranné osoby. Uvedl to dnes papež František v poselství účastníkům evropských sociálních dnů katolické církve v Bratislavě.
Katolíky papež vyzval k solidaritě a soucitu s ukrajinskými uprchlíky. Papež již dříve odsoudil vojenskou agresi proti Ukrajině, ve svých výstupech ale dosud výslovně nezmínil Rusko, uvedla agentura Reuters.
Podle papeže "probíhající konflikt v srdci Evropy" v mnohém připomíná války z minulého století. "Lidstvo je znovu ohroženo zvrhlým zneužitím moci a stranickými zájmy, které vystavují lidi všem druhům brutálního násilí," uvedl papež. Válka je podle hlavy katolické církve "selhání politiky" a "hanebné podlehnutí silám zla".
Světové politiky vyzval, aby "nenechali nevyužitý žádný pokus o zastavení války". Hlava katolické církve doufá, že válečný konflikt vyvolá reakci mezi lidmi a podpoří snahy o vytvoření nového systému mírového soužití. V něm by podle něj měla hrát prvořadou roli sjednocená Evropa, která se zrodila v reakci na druhou světovou válku.
Papež se k ruské agresi proti Ukrajině v posledních týdnech vyjadřoval opakovaně. V neděli například vyzval k okamžitému ukončení vojenského útoku proti tomuto státu. Ve svých projevech však hlava katolické církve nezmínila Rusko jako agresora. Současně ale odmítl výraz využívaný ruskými představiteli, kteří označují útok za "speciální vojenskou operaci". Podle papeže je na Ukrajině válka, jejímž důsledkem jsou potoky krve a slz.
Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza
Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.
Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.
Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.
"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.
Témata: válka na Ukrajině, Papež František
Související
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 17:35