Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka na Ukrajině: Mladí kluci odmítají střílet a utíkají z bojů, stěžují si frustrovaní velitelé

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Ukrajinské síly na východní frontě čelí nejen tlakům ruských agresorů a leteckým útokům, ale také problémům s nedostatečně připravenými nováčky z nedávné mobilizace. Podle reportáže agentury AP se velitelé a zkušení bojovníci stěžují na nízkou úroveň přípravy nově přijatých vojáků, což přispívá ke ztrátám.

Někteří noví vojáci ukrajinské armády mají vážné problémy s bojovou připraveností, což ovlivňuje efektivitu na frontě. Podle frustrovaného velitele praporu ukrajinské 47. brigády citovaného agenturou Associated Press (AP), někteří nováčci odmítají střílet na nepřítele nebo mají potíže s ovládáním základních bojových dovedností, což vede k úmrtí jejich spolubojovníků.

"Někteří lidé nechtějí střílet. Vidí nepřítele v palebném postavení v zákopech, ale nezahájí palbu… Proto naši muži umírají. Když nepoužívají zbraň, jsou k ničemu," popsal situaci pro AP frustrovaný velitel praporu ukrajinské 47. brigády. 

Tato svědectví, která byla poskytnuta pod podmínkou anonymity, odhalují, že nekompetentnost nových rekrutů přispěla k územním ztrátám, včetně pokroku ruských sil u města Pokrovsk. Pád tohoto města by mohl ohrozit ukrajinskou obranu a přiblížit Rusko k jeho cíli dobýt Doněckou oblast.

Ztráta vesnice Prohres v Pokrovské oblasti v červenci je posledním případem územní ztráty, která byla přičítána novým rekrutům. Po chaotickém stažení jednotek z 31. brigády musela 47. brigáda zasáhnout a snažit se stabilizovat frontu. Podobná situace se odehrála v květnu u obce Ocheretyn.

Noví rekruti, kteří přišli do armády, postrádají základní úroveň výcviku a zkušenosti, což se odráží na jejich výkonnosti na frontě. Velitelé a vojáci z čtyř brigád bránících Pokrovskou oblast uvádějí, že novým jednotkám chybí potřebné dovednosti a čelí značné ruské převaze, kde jsou ruské síly ochotné obětovat mnoho mužů pro malé zisky.

Nedostatečně vyškolení rekruti často postrádají důvěru v bojové plány svých nadřízených a někdy opouštějí své pozice při prvních známkách nebezpečí. Voják 110. brigády uvedl, že nováčci mají tendenci ustupovat i při mírném ostřelování, což dříve nebylo běžné, a jen málo z nich projevuje skutečnou odhodlanost.

Velitel praporu ukrajinské 47. brigády upozornil na nedostatek základního výcviku a problémy s koordinací a komunikací mezi rekruty. V důsledku toho má obavy, zda noví vojáci dokážou efektivně plnit rozkazy. Tento nedostatek schopností a motivace vytváří značné problémy v boji, což velitele přivádí až k extrémnímu pocitu zoufalství.

Vojenský expert Viktor Kevljuk z ukrajinského think-tanku Centrum pro obranné strategie tvrdí, že výcvik rekrutů je adekvátní a že velitelé brigád mají k dispozici nástroje pro udržení morálky. Podle Kevljuka selhání v taktických operacích obvykle naznačuje problémy v těchto procesech, které mohou být následně reflektovány v negativních zprávách na sociálních sítích.

"Stejně tak má velitel brigády vhodné nástroje k ovlivnění morálky. Pokud jsou všechny tyto procesy zavedeny, nedojde k výrazným problémům. Pokud tyto mechanismy selžou, přečteme si na sociálních sítích špatné zprávy," dodal Kevljuk.

V kontextu této situace by případné dobytí města Pokrovsk mohlo vážně ohrozit ukrajinské zásobovací trasy do Doněcké oblasti a usnadnit ruský postup směrem k městům Slovjansk a Kostiantynivka. To by předs

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.