reklama

Ruská invaze na Ukrajinu, která je v rozporu s Chartou OSN, podle Guterrese vytvořila situaci, ze které se těžko bude hledat cesta ven. "Je vždy velmi složité vyřešit neshody týkající se minulosti," poznamenal v narážce na odlišné historické interpretace obou stran a také různé představy o tom, "kdo je dnes Ukrajinec a Rus".

"Řešení musí být postavené na mezinárodním právu a respektování teritoriální integrity," zdůraznil. Zároveň však podotkl, že pro to teď nevidí podmínky. "Nevidím konec této války v bezprostřední budoucnosti," odpověděl na otázku, jestli si myslí, že konflikt vyvolaný loni v únoru Ruskem skončí ještě letos.

Situaci, která nyní panuje na světě, ať už jde o mezinárodní vztahy nebo klimatické změny, označil 73letý politik a diplomat za nejhorší ve svém životě. I studená válka podle něj byla jednodušší, protože dva bloky proti sobě bojovaly s poměrně jasnými pravidly. Dnes je podle něj konfrontace nebezpečnější, protože je méně mechanismů, jak zajistit, aby se nevymkla kontrole.