Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka na Ukrajině neskončí v bezprostřední budoucnosti, míní šéf OSN

Ukrajinci brání svou zem před ruskými invazními vojsky.
Ukrajinci brání svou zem před ruskými invazními vojsky.
Foto: FREE Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN

Válka na Ukrajině neskončí v bezprostřední budoucnosti, je přesvědčen šéf OSN António Guterres. Řekl to dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu a dodal, že na vážně míněné vyjednávání obou stran o míru teď šanci nevidí.

Ruská invaze na Ukrajinu, která je v rozporu s Chartou OSN, podle Guterrese vytvořila situaci, ze které se těžko bude hledat cesta ven. "Je vždy velmi složité vyřešit neshody týkající se minulosti," poznamenal v narážce na odlišné historické interpretace obou stran a také různé představy o tom, "kdo je dnes Ukrajinec a Rus".

"Řešení musí být postavené na mezinárodním právu a respektování teritoriální integrity," zdůraznil. Zároveň však podotkl, že pro to teď nevidí podmínky. "Nevidím konec této války v bezprostřední budoucnosti," odpověděl na otázku, jestli si myslí, že konflikt vyvolaný loni v únoru Ruskem skončí ještě letos.

Situaci, která nyní panuje na světě, ať už jde o mezinárodní vztahy nebo klimatické změny, označil 73letý politik a diplomat za nejhorší ve svém životě. I studená válka podle něj byla jednodušší, protože dva bloky proti sobě bojovaly s poměrně jasnými pravidly. Dnes je podle něj konfrontace nebezpečnější, protože je méně mechanismů, jak zajistit, aby se nevymkla kontrole.

Témata:  válka na Ukrajině António Guterres

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.