"Myslím, že nejpozději v květnu, začátkem května, bychom měli dosáhnout mírové dohody, možná i mnohem dříve. Mluvím o nejhorším scénáři," řekl podle Reuters Arestovyč ve videu, které sdílela mnohá ukrajinská média.

Podle Arestovyče nyní připadá v úvahu několik možností. Ukrajina by mohla dosáhnout mírové dohody i stažení nepřátelských vojsk velmi rychle, během týdne nebo dvou. Na řadu by ale mohl přijít také scénář, kdy se Moskva rozhodne do konfliktu zapojit například žoldnéře ze Sýrie. V takovém případě by pak dohoda přicházela v úvahu spíše v polovině nebo na konci dubna.

V nejhorším možném scénáři by Rusko mohlo začít s odvody a vyslat vojáky na Ukrajinu po asi měsíci výcviku. "Ale i když brance připraví během jednoho měsíce a na začátku května je nasadí do boje, tak válka skončí v polovině května," citoval Arestovyče web 24tv.ua. Prezidentův poradce ale zároveň upozornil, že i po dosažení příměří by mohly ještě během roku na ukrajinském území přetrvávat lokální taktické střety.

Několika kol ukrajinsko-ruských jednání o příměří zatím mnoho výsledků nepřineslo, podotkla agentura Reuters. Arestovyč se rozhovorů přímo neúčastní.

Jednání s Ruskem je podle Kyjeva obtížné, existuje prý ale prostor pro kompromis

Jednání s Ruskem je obtížné, nicméně existuje prostor pro dosažení kompromisu. Podle médií to po dnešních rozhovorech s ruskými vyjednávači oznámil člen ukrajinské delegace Mychajlo Podoljak. Dodal, že jednání budou ve středu pokračovat.

"Existují základní rozpory. Prostor pro kompromisy ale rozhodně je. O přestávce bude práce pokračovat v podskupinách," uvedl na twitteru Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta. Vyjednávání označil za složité a vleklé.

Podoljak dnes dříve řekl, že ukrajinská a ruská delegace na jednáních projednávají otázky příměří a stažení ruských jednotek z Ukrajiny.

Od pondělí se rozhovory odehrávají prostřednictvím videokonference, předtím se delegace třikrát setkaly na bělorusko-ukrajinské hranici. Jednání zatím nevedla k žádnému zásadnímu průlomu. Ukrajinští vyjednávači během dneška dali najevo "opatrný optimismus".

Ruský prezident Vladimir Putin si dnes ale podle agentury TASS v telefonickém rozhovoru s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem postěžoval, že ukrajinská strana neprojevuje seriózní přístup k hledání cest k řešení situace.