reklama

Donald Trump v projevu uvedl, že vesmírné velitelství zajistí, aby nikdo nezpochybňoval pozici USA ve vesmíru. Vesmírné velitelství "bude hájit klíčové americké zájmy ve vesmírů," uvedl.

Prezident následně doplnil, že Spojené státy neustále čelí novým formám nebezpečí, což si žádá reakci.

Nové velitelství by mělo lépe organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu. Tímto krokem Trump reaguje na rostoucí obavy, že by Čína a Rusko mohlo rušit, ochromit či dokonce ničit americké družice, poznamenala AP.

Ustavení amerických vesmírných sil jako další složky armády nicméně stále čeká na schválení Kongresem. Nyní tvoří americké ozbrojené síly armáda, letectvo, námořnictvo, námořní pěchota a pobřežní stráž.

Pokud Kongres Trumpovu požadavku vyhoví a vesmírné síly ustaví, bude to od roku 1947, kdy vzniklo samostatné letectvo, první nová složka ozbrojených sil USA. Někteří američtí senátoři z řad demokratů i republikánů ale na záměr prezidenta hledí s pochybnostmi.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama