Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka zdevastovala více než polovinu Pásma Gazy

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Více než polovina zemědělské půdy v Pásmu Gazy, která je klíčová pro zajištění potravy pro obyvatelstvo tohoto válkou zasaženého území, byla zničena v důsledku konfliktu. Uvedla to Organizace spojených národů (OSN) na základě analýzy, kterou přinesla agentura Reuters.

Satelitní snímky odhalují nárůst poškozených ovocných sadů, polí s plodinami a zeleniny v palestinské enklávě, kde po osmi měsících izraelského bombardování panuje rozsáhlý hlad.

Toto poškození je důsledkem konfliktu, včetně pohybu těžkých vozidel, bombardování a ostřelování, uvedlo ve svém prohlášení Satelitní centrum OSN (UNOSAT).

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu varovala, že mnoho lidí v Pásmu Gazy čelí "katastrofálnímu hladu a podmínkám podobným hladomoru".

UNOSAT a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) na základě analýzy družicových snímků z období od května 2017 do roku 2024 zjistily, že 57 procent polí s trvalými plodinami a orné půdy v této palestinské enklávě vykazuje výrazný pokles hustoty a zdraví, což je nezbytné pro potravinovou bezpečnost.

Podle údajů UNOSAT má Pásmo Gazy přibližně 151 čtverečních kilometrů zemědělské půdy, což představuje asi 41 procent celkového území této palestinské enklávy.

Izraelská pozemní a letecká ofenziva byla zahájena po bezprecedentním útoku palestinského hnutí Hamás v Izraeli 7. října, při kterém zemřelo přibližně 1200 lidí, uvádí Reuters na základě izraelských statistik.

Podle zdravotnických úřadů v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem si izraelská ofenziva vyžádala již více než 37 000 obětí.

Témata:  Gaza

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy