Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka zdevastovala více než polovinu Pásma Gazy

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Více než polovina zemědělské půdy v Pásmu Gazy, která je klíčová pro zajištění potravy pro obyvatelstvo tohoto válkou zasaženého území, byla zničena v důsledku konfliktu. Uvedla to Organizace spojených národů (OSN) na základě analýzy, kterou přinesla agentura Reuters.

Satelitní snímky odhalují nárůst poškozených ovocných sadů, polí s plodinami a zeleniny v palestinské enklávě, kde po osmi měsících izraelského bombardování panuje rozsáhlý hlad.

Toto poškození je důsledkem konfliktu, včetně pohybu těžkých vozidel, bombardování a ostřelování, uvedlo ve svém prohlášení Satelitní centrum OSN (UNOSAT).

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu varovala, že mnoho lidí v Pásmu Gazy čelí "katastrofálnímu hladu a podmínkám podobným hladomoru".

UNOSAT a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) na základě analýzy družicových snímků z období od května 2017 do roku 2024 zjistily, že 57 procent polí s trvalými plodinami a orné půdy v této palestinské enklávě vykazuje výrazný pokles hustoty a zdraví, což je nezbytné pro potravinovou bezpečnost.

Podle údajů UNOSAT má Pásmo Gazy přibližně 151 čtverečních kilometrů zemědělské půdy, což představuje asi 41 procent celkového území této palestinské enklávy.

Izraelská pozemní a letecká ofenziva byla zahájena po bezprecedentním útoku palestinského hnutí Hamás v Izraeli 7. října, při kterém zemřelo přibližně 1200 lidí, uvádí Reuters na základě izraelských statistik.

Podle zdravotnických úřadů v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem si izraelská ofenziva vyžádala již více než 37 000 obětí.

Témata:  Gaza

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:16

Je to monstrum. Trumpová nešetřila atentátníka, který střílel na jejího muže

Byli jsme na pokraji zdrcující změny, vyjádřila se jménem rodiny Melania Trumpová. Manželka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která málokdy prolomí mlčení, se v neděli vyjádřila k neúspěšnému atentátu na svého muže. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy