Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vance řekl, co čeká NATO, když volby vyhraje Trump

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Obhájce bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkém Kongresu ujistil v neděli členské země NATO, že s podporou Spojených států mohou v případě napadení počítat i tehdy, pokud Trump v listopadu zvítězí v prezidentských volbách. Republikánský senátor J. D. Vance se takto vyjádřil na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

"Samozřejmě, že máme rádi naše spojence v NATO a myslím si, že si vážíme aliance NATO, a to platí napříč celým politickým spektrem," řekl Vance. Dodal však, že poselstvím Trumpa a s ním spřízněných pravicových republikánů je, že "Evropa musí být trochu soběstačnější", pokud jde o obranu.

Vance také řekl novinářům na okraj mnichovské konference, že pokud Evropa skutečně věří, že ruský prezident Vladimir Putin je "existenční hrozbou", pak ekonomické mocnosti jako například Německo "musí přidat" co se týče obrany.

Kritikové ovšem namítají, že takovéto kroky by mohly vyústit buď v prodloužení konfliktu na Ukrajině, nebo dokonce ve vítězství Putina. Spolupředsedkyně německé vládní strany Zelených, Ricarda Langová, uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin opakovaně prokázal, že aktuálně "nemá zájem o mír". Zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu by nyní podle ní znamenalo buď prodloužení války, nebo rovnou vítězství Putina.

Trump nedávno prohlásil, že pokud si členské země NATO nebudou plnit své finanční závazky a napadne je Rusko, Spojené státy jim v případě jeho návratu do funkce nepřijdou na pomoc.

Témata:  Donald Trump

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy