reklama

Attal řekl, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout opětovnému zavádění tvrdých omezení pohybu a setkávání lidí, je rázně pokročit ve vakcinaci. Vyzval váhající občany, aby se nechali očkovat. Podíl varianty delta se v uplynulých třech týdnech zdvojnásoboval každý týden, z deseti procent infekcí před třemi týdny na 20 procent minulý týden a 40 procent tento týden, řekl Attal. "Tato varianta je nebezpečná a rychlá a kdekoli se vyskytuje, může zničit léto," varoval mluvčí na tiskové konferenci.

Attal řekl, že šíření nákazy se zrychluje v 11 metropolitních regionech a situace se zhoršuje také v regionu Ile-de-France, který obklopuje Paříž. V hlavním městě se tempo nákazy během uplynulého týdne téměř zdvojnásobilo.

"Dostáváme stále více varovných signálů a mohli jsme vidět stejnou trajektorii jako v některých sousedních zemích," řekl Attal. Počty případů rostou také například v Británii. Ve Španělsku a Portugalsku dokonce situace přinutila úřady přistoupit k novým omezením. Ve Francii mají ministři v pondělí hovořit o hrozbě čtvrté vlny a Attal řekl, že vláda zvažuje všechny možné scénáře, včetně povinného očkování zdravotníků.

Ve Francii ještě v polovině dubna přibývalo přes 42.000 nových případů koronavirové infekce denně. Na konci června už to bylo pouze něco přes 1800 případů. Od té doby se ale trend opět obrátil a nyní země hlásí denně přes 2500 nových případů.

Počet případů covidu v USA opět roste, převažuje varianta delta

Ve Spojených státech opět roste počet nových případů koronavirové nákazy, za dva týdny se rychlost šíření zvýšila o více než 20 procent. Za více než polovinou z nich už přitom stojí vysoce nakažlivá varianta delta, vyplývá z dnešních údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Sedmidenní průměr denních přírůstků nových případů byl dnes na téměř 13.900, zatímco ještě před dvěma týdny to bylo zhruba 11.500. To je nárůst o více než 20 procent. Varianta delta, která je nakažlivější než jiné, už tvoří zhruba 52 procent případů koronavirové nákazy v USA, tvrdí CDC.

Ačkoli očkovací látky jsou v USA většinou dostupné všem, americká imunizační kampaň zaznamenala po vrcholu na počátku dubna prudké zpomalení. Alespoň jednu dávku některé ze tří vakcín schválených americkými úřady dostalo přes 55 procent obyvatel USA, tedy téměř 183 milionů lidí.