Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Radoslaw Sikorski na summitu NATO
Radoslaw Sikorski na summitu NATO
Foto: NATO

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Sikorski rozhodnutí ohlásil na pondělním zasedání ministrů zahraničí členských zemí unie v Bruselu. Varšava se podle něj chystá o příslušných krocích uvědomit ruskou ambasádu. Omezení se bude týkat všech jejích zaměstnanců kromě samotného velvyslance. Diplomaté budou moci v souladu s restrikcemi cestovat jen v rámci území, ke kterému byli přiděleni. 

"Jde o vnitrostátní rozhodnutí, ale máme důkazy, že ruský stát se podílí i na schvalování sabotáží v naší zemi. Doufáme, že Ruská federace bude toto opatření považovat za velmi vážné varování," řekl ministr novinářům. 

Moskva reagovala oznámením, že nové polské restrikce přezkoumá a následně přijme odvetná opatření. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle agentury Reuters uvedla, že Varšava bude nejnovějšího kroku litovat. 

"Přezkoumáme to a přijmeme odvetné opatření, aby polské vedení - utápějící se v rusofobii - těchto nejnovějších protiruských kroků velmi politovalo," řekla Zacharovová. 

Témata:  Polsko Radoslaw Sikorski Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.