Na západě Paříže se na poklidný pochod vydal dav demonstrantů, které obklopili policejní těžkooděnci, napsala agentura AP. Protesty se konaly také například v Marseille, Nice a Lille. Demonstranti nesli plakáty s nápisy jako "Ne diktatuře" nebo "Macrone, nechceme tvoje zdravotní pasy". Úřady uvedly, že během demonstrací bylo zadrženo 35 lidí a že sedm příslušníků pořádkových sil utrpělo lehká zranění.

V severofrancouzském Cambrai dnes zůstaly zavřené skoro všechny restaurace, kavárny a bary. "Nejsme proti vakcíně. Jsme proti tomu, že budeme muset kontrolovat naše hosty," citovala agentura Reuters Laurenta Zanniera, manažera jednoho z barů.

Od pondělka se lidé budou muset v restauracích, kavárnách, sálech kin, divadel a koncertních síních nebo před cestami letadlem, vlakem a autobusem na dlouhé vzdálenosti prokazovat průkazy s potvrzením o očkování, prodělání nemoci covid-19 či negativním testu na koronavirus. Proti zdravotním pasům a povinnému očkování zdravotníků a hasičů, které je v zákoně rovněž zahrnuto, se ve Francii poslední tři víkendy masivně protestovalo. Zdravotní pasy podle jejich odpůrců prohlubují nerovnosti mezi občany, diskriminují chudší vrstvy obyvatelstva a omezují svobodu. Demonstranti často říkají, že odmítají být "pokusnými morčaty" nových vakcín a ve zdravotních pasech vidí "skrytou očkovací povinnost" a "společnost podrobenou kontrole".

Podobné průkazy zavedly i jiné evropské země, ale francouzská opatření, včetně povinného očkování zdravotníků, jsou zřejmě nejpřísnější, podotýká Reuters.

Ve Francii je proti covidu-19 plně naočkovaných přes 36 milionů lidí, asi 54 procent obyvatel. Nejméně sedm milionů lidí přišlo na první dávku vakcíny po 12. červenci, kdy prezident Emmanuel Macron veřejnost informoval o zavedení průkazů.

Ve Francii epidemie v posledních týdnech sílí, nyní každý den přibyde okolo 21.000 případů koronavirové infekce.