reklama

Mluvčí ministerstva vnitra sdělil, že počet migrantů, kteří ve čtvrtek podnikli cestu přes průliv, je nepřijatelný. Předchozí denní maximum bylo zaznamenáno 3. listopadu, kdy se přes kanál vydalo 853 lidí. Britští představitelé považují pokusy o nelegální přeplutí průlivu za zbytečné a nebezpečné a chtějí je zastavit.

"Britská veřejnost už nechce být svědky toho, jak lidé v Lamanšském průplavu umírají, zatímco z jejich bídy těží bezohledné zločinné gangy," podtrhl mluvčí ministerstva a doplnil, že se chystá reforma azylového a imigračního systému. Zdroj z britské vlády pak obvinil Francii, že nad situací ztrácí kontrolu.

Pátrání po třech pohřešovaných běžencích bylo přerušeno ve čtvrtek večer s příchodem tmy. Jejich zmizení nahlásili jiní migranti.

Navzdory snahám francouzské i britské vlády zamezit běžencům v cestách přes vodu v malých a nevhodných loďkách počet migrantů vydávajících se přes Lamanšský průliv stoupá. Loni se za celý rok o cestu pokusilo přibližně 8400 lidí, letos už je to přes 23.000 osob. Před pandemií se většina žadatelů o azyl vydávala do Británie letadlem, vlakem nebo trajektem, upřesnila BBC.

Migrace přes Lamanšský průliv je dlouhodobým předmětem sporu mezi Paříží a Londýnem. Vláda Borise Johnsona se při odchodu z Evropské unie zavázala, že zpřísní hraniční kontroly a omezí migraci do země. Francouzské straně vyčítá, že se navzdory britským investicím dostatečně nesnaží, aby zabránila migrantům v odplutí od francouzských břehů.