"Hasiči bojují až na hranici vyčerpání," zdůraznil v Bad Schandau saský ministr vnitra Armin Schuster. Ministr, který zrušil kvůli požárům dovolenou a vydal se do oblasti osobně zhodnotit situaci, ale zároveň uvedl, že o zahraniční pomoc Německo požádá až po vyčerpání vlastních kapacit.

Podle agentury DPA dnes v oblasti zasahovalo sedm vrtulníků a další dva stroje budou nasazeny od soboty. Vrtulníky shodily ze vzduchu podle policie na 300.000 litrů vody. České a německé úřady se také dohodly, že letadla a vrtulníky budou smět létat až 20 kilometrů za státní hranici, což německým pilotům umožní čerpat vodu na české straně Labe.

Podle Floriana Engelmanna z německé meteorologické služby DWD mohou hasiči v Saském Švýcarsku doufat, že jim v následujících dnech vyjde vstříc počasí. "Vítr slábne a do oblasti požáru přichází také déšť," sdělil Engelmann. Srážky se očekávají od pátku, ale teprve v sobotu mají přijít vydatné deště, které mohou skutečně zlepšit situaci. V noci na sobotu se vítr otočí směrem na českou stranu, podotkl Engelmann. Právě z Česka, kde o víkendu propukl stále neuhašený požár v Národním parku České Švýcarsko, se v pondělí rozšířily plameny i do sousedního Saského Švýcarska.

Saský ministr životního prostředí Wolfram Günther, který se společně s Schusterem vydal do zasažené oblasti, hovořil podle webu Sachsische.de o historické katastrofě. "V živé paměti nemáme podobnou situaci," sdělil. Upozornil, že požáry trápí také severní Sasko, a v souvislosti s přírodními katastrofami ve spolkové zemi zmínil dopady klimatických změn.

Kvůli napjaté situaci v Sasku zpřísnilo hlavní město spolkové země Drážďany pravidla pro vstup do lesů na svém území. Nařízení bude platné až do konce září a za porušení zákazu hrozí pokuty 2500 až 10.000 eur (61.400 až 246.000 korun).

Podle informací stanice ZDP mají hasiči pod kontrolou požár na jihu Braniborska, které sousedí se Saskem. Policejní vrtulník prozkoumával oblast pomocí termokamery a vyhledával menší ohniska požáru. U města Falkenberg zasahovalo 300 hasičů a požár poničil zhruba 800 hektarů.

Požáry trápí také Francii, zejména jih země. V noci na dnešek se podařilo dostat pod kontrolu požár v departementu Ardèche, píše server stanice BFM TV. V Ardèche lidé nahlásili ve středu ráno osm menších ohnisek, do dnešního rána se všechny tyto požáry podařilo zastavit. Zasahovalo 650 hasičů a 1100 hektarů vegetace lehlo popelem. Prokuratura předpokládá, že ohně někdo úmyslně založil. Policie již zadržela několik osob.

Podařilo se zastavit také plameny poblíž jihofrancouzského Montpellieru. Úřady kvůli nebezpečí vzniku dalších požárů zakázaly vstup do několika lesů, v dalších platí jen zákaz rozdělávání ohňů a lesní práce.

Policie v souvislosti lesními požáry v departementu Hérault ve středu zadržela jednoho dobrovolného hasiče. Ten se následně přiznal, že za poslední tři roky založil několik požárů u obce Saint-Jean-de-la-Blaquière západně od Montpellieru, uvedla dnes místní prokuratura.

"Když byl tázán na motivaci svých činů, prohlásil, že jednal ve snaze vyvolat zásahy hasičů a vymanit se z tíživé rodinné situace a také kvůli vzrušení, které mu zásahy přinášely, kvůli adrenalinu, jak zněla jeho slova," uvedl prokurátor Fabrice Bélargent. "Také hovořil o potřebě společenského uznání," dodal. Muži, který byl lesníkem a členem obecního zastupitelstva, nyní podle agentury AFP hrozí až 15 let vězení.