reklama

Vakcína, kterou firma AstraZeneca vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, se stala po vakcínách Pfizer/BioNTech a Moderna třetí očkovací látkou povolenou ve Francii. Podle HAS by ji měli dostávat přednostně lidé mezi 50 a 65 lety.

"Pro pacienty starší 65 let chybí data, která dorazí v následujících týdnech. Prozatím doporučujeme užití u lidí mladších 65 let," uvedla předsedkyně HAS Dominique Le Guludecová.

Použití vakcíny AstraZeneca jen u lidí mladších 65 let už doporučily zdravotnické úřady mimo jiné v Německu, Rakousku či Švédsku. Polsko chce látkou očkovat jen lidi mezi 18 a 60 lety, Itálie dokonce lidi mezi 18 a 55 lety. Lidem ve stejné věkové skupině jako Itálie ji plánuje podávat i Malta, uvedl dnes tamní ministr zdravotnictví Chris Fearne. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný v pondělí řekl, že v současné době nevidí žádný důvod domnívat se, že vakcína nemůže být použita u lidí nad určitý věk.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek doporučila schválení vakcíny AstraZeneca, aniž by určila věkovou hranici pro její použití. Uvedla nicméně, že není zatím zcela jisté, jak vakcína funguje u lidí nad 55 let.

Francie, která má 67 milionů obyvatel, použila už více než 1,6 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Ve srovnatelně velké Británii, která začala očkovat zhruba o tři týdny dříve než Francie, se už občanům aplikovalo přes deset milionů dávek vakcíny.

reklama