reklama

Francie, která má zhruba 67 milionů obyvatel, od počátku epidemie zaznamenala 2,98 milionu případů nákazy virem SARS-CoV-2 a smrt 71.998 infikovaných.

V posledních týdnech opět roste počet hospitalizovaných s covidem-19. Na jednotkách intenzivní péče jich je nyní po celé Francii 2876. Vláda v minulosti uvedla, že počet lidí na JIP musí být mezi 2500 a 3000, aby mohla uvažovat o uvolnění omezení volného pohybu, připomněla agentura Reuters.

Ministr Véran dnes nevyloučil, že bude třeba opět zavést plošnou uzávěru. Pokud se začne "výrazně" šířit nová mutace koronaviru původně odhalená v jižní Anglii, bude podle něj uzávěra nejspíš "naprosto nezbytná".

V současnosti se podle agentury AFP britská mutace, která je až o 70 procent nakažlivější než dřívější kmen, odhalí ve Francii u 1,4 procenta vzorků denně.

Naočkovat se ve Francii od 27. prosince podařilo 823.567 osob. Podle ministra zdravotnictví se v pondělí otevře po celé zemi dalších 500.000 očkovacích míst. Do konce ledna by mělo být podle Véranových plánů vakcínu dostat 1,3 až 1,4 milionu Francouzů. Do konce března by to měly být čtyři miliony.

Véran dnes rovněž uvedl, že vláda doporučí, aby lidé na veřejnosti nosili chirurgické roušky, protože roušky látkové podle něj neposkytují dostatečnou ochranu proti přenosu viru SARS-CoV-2. Čím si lidé mají na veřejnosti zakrývat nos a ústa, zatím ve Francii nijak specifikované nebylo. Povolené jsou například i šály a šátky.

reklama