Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve francouzském Rouenu hořela katedrála

Požár katedrály v Rouenu ve Francii
Požár katedrály v Rouenu ve Francii
Foto: reprofoto twitter

Ve věži gotické katedrály ve městě Rouen na severu Francie vypukla během renovačních prací ve čtvrtek požár, oznámil starosta města Nicolas Mayer-Rossignol na síti X. Později se jej podařilo uhasit, oznámili místní hasiči.

Příčina požáru zatím není známa, uvedl Mayer-Rossignol. K příspěvku zveřejnil i fotografii, na které je vidět kouř stoupající z věže, kolem které je rozložené lešení zakryto plachtou.

Obdobné záběry odvysílala i francouzská televize BFM, která také zachytila ​​lidi stojící na ulici, jak se zděšením přihlížejí požáru. Scény podle agentury Reuters připomínají požár katedrály Notre-Dame v Paříži z roku 2019. I pařížskou katedrálu v době vypuknutí požáru renovovaly.

Přibližně hodinu a půl po vypuknutí požáru hasiči informovali, že jej mají pod kontrolou. Podle Gouezece se podařilo lokalizovat zdroj požáru ve věži. Zasahující hasiči se přitom ve snažili ujistit, že ve věži nejsou doutnající místa. Gouezec ale uvedl, že riziko rozšíření požáru bylo nízké, protože oheň zachvátil oblast věže, která je z velké části kovová.

Podle šéfa hasičů si požár jako první všimli stavbaři pracující na renovaci. Gouezec dříve podle Reuters uvedl, že požár vypukl v části věže, která se nachází 120 metrů nad zemí.

Místní úřady a představitelé po vypuknutí požáru uvedli, že katedrála byla evakuována a byl kolem ní vytvořen bezpečnostní kordon.

Katedrála v Rouenu je jednou z nejkrásnějších francouzských katedrál, konstatuje Reuters. Je známá také tím, že v 19. století ji v cyklu několika obrazů zachytil na malbě francouzský impresionista Claude Monet.

Témata:  Francie požáry požár katedrály v Rouenu ve Francii (11. 7. 2024)

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy