Česká policie jména pohřešovaných Marka Papouška a Pavly Marečkové odpoledne odstranila ze seznamu pohřešovaných osob.

Vyšetřovatelé už ve středu večer podle BFM TV objevili cepíny a trekové hole nedaleko průrvy v ledovci na hoře Barre des Écrins ve francouzských Alpách, které podle všeho patřily pohřešovaným horolezcům.

"Pátrání pokračovalo dneska ráno a pár byl nalezen na dně zhruba 30 metrů hluboké trhliny na severní stěně Barre des Écrins ve výšce zhruba 3900 metrů. Vyšetřování jsme překlasifikovali jako pátrání po příčině úmrtí. Pár byl ve chvíli nehody přivázán lany," uvedl podle BFM TV prokurátor Florent Crouhy.

Barre des Écrins je nejvyšší hora Dauphinéských Alp, masivu ležícím okolo 170 kilometrů severně od jihofrancouzské Marseille, u hranic s Itálií.

"Můžeme potvrdit, že ve Francii došlo k úmrtí dvou českých občanů. S ohledem na rodinu nebudeme poskytovat další podrobnosti," sdělila ČTK zástupkyně tiskové mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Deník Blesk dnes uvedl, že ve Francii pátrají po dvojici Čechů, která se ztratila ve francouzských Alpách. Domů z dovolené se měli partneři Marek Papoušek a Pavla Marečková vrátit minulý pátek. Našlo se jejich auto, jejich telefony jsou vypnuté. Dopoledne Wernerová uvedla, že ministerstvo o případu ví a čeští diplomaté intenzivně spolupracují s místními záchrannými složkami.

Prosbu o pomoc při hledání pohřešovaných sdíleli na facebooku jejich známí a žáci střední školy, kde Papoušek učil. "Bohužel nevíme, jakou měli naplánovanou přesnou trasu, jediné, co víme je, že naposledy byli 19. července 2022 v Národním parku Ecrins," uvedli lidé na facebooku.

Pětačtyřicetiletý Papoušek a o tři roky starší Marečková byli od 25. července také uvedeni v české databázi pohřešovaných osob. Dnes odpoledne již jejich jména v seznamu uvedena nebyla.