reklama

"Situace je katastrofická, máme za týden více než 3000 případů," uvedla šéfka regionálního střediska ministerstva zdravotnictví Valérie Denuxová. Počet nakažených se podle ní na ostrově za poslední tři týdny více než zdesetinásobil. "Incidence je 828 (nakažených) na 100.000 obyvatel. Tak vysokou hodnotu jsme na Guadeloupu nikdy neměli," dodala Denuxová.

Obyvatele Guadeloupu musí od středy večer dodržovat mezi osmou večerní a pátou ranní zákaz nočního vycházení, ve dne se vzdálit pouze do deseti kilometrů od domova.

Na ostrově, ležícím zhruba 600 kilometrů severně od pobřeží Venezuely, žije bezmála 400.000 obyvatel. Podobně jako na jiných zámořských územích je zde oproti pevninské Francii nižší míra proočkovanosti populace a hrozí proto, že nakažení rychle zahltí tamní zdravotnický systém.

List Le Monde dříve napsal, že obavy z pandemie posiluje skutečnost, že 30 procent místního obyvatelstva spadá rizikových skupin. Covid-19 by tak u nich mohl mít závažnější průběh. Důvodem je zejména velký počet obézních lidí a vysoký věk obyvatel.

Francouzské zámořské departementy Martinik, rovněž v Karibiku, a Réunion v Indickém oceánu zavedly přísná karanténní pravidla minulý pátek.

reklama