V provincii Sevilla evidují nyní už 35 pacientů s příznaky západonilské horečky, z toho 32 je hospitalizovaných, včetně šesti na jednotkách intenzivní péče. Virus se zatím potvrdil jen u šesti, u ostatních se vzorky dál analyzují. Většina z pacientů pochází z ohniska nákazy v obcích Coria del Río a La Puebla del Río, ležících jižně od Sevilly poblíž mokřadů národního parku Doňana.

Obě obce se nacházejí u řeky Guadalquivir a úřady nákazu přičítají vyššímu výskytu komárů kvůli vydatným jarním dešťům a vysokým teplotám z posledních týdnů. Právě komáři přenáší západonilskou horečku, která se na jih Španělska dostala podle médií s migrujícími ptáky z Afriky.

"Jsme mrtví strachem, nejdřív koronavirus a teď komáři," citoval server eldiario.es několik obyvatelek města Coria del Río. "Zejména staří lidé mají strach a kolem osmé večer už jsou tu ulice skoro prázdné," dodaly ženy s tím, že tak kolem osmé se začínají komáři rojit. "Za 36 let, co mám tento podnik, jsem tu nic takového nezažil," postěžoval si Javier Benítez, majitel místního občerstvení nedaleko řeky.

Západonilská horečka se podle místních úřadů ve Španělsku obvykle nevyskytuje v takové míře jako "třeba v Rumunsku či Řecku". Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 80 procent nakažených tímto virem nemá žádné příznaky. Asi u jednoho procenta nakažených se mohou vyskytnout i vážné projevy jako meningitida či encefalitida. Ohroženy jsou zejména děti, starší osoby a lidé s oslabeným imunitním systémem. Při závažném průběhu může být tato i smrtelná.