Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Spojených státech zřejmě ustupuje nejnovější vlna covidu-19

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Ve Spojených státech od konce července klesají počty nově registrovaných infekcí koronavirem, což signalizuje ústup nákazy po měsících nárůstu hlavních ukazatelů. Nejnovější vlna americké epidemie nebyla zdaleka tak vážná jako ty předchozí, přinesla nicméně značný nárůst vytíženosti nemocnic. I počet hospitalizovaných s covidem-19 v posledních dnech začal klesat, ukazují statistiky na webech amerických médií.

Aktuální epidemická vlna se začala zvedat v dubnu, načež od druhé poloviny května se denní průměr nových nákaz držel okolo 100.000 nebo těsně nad touto hranicí. Minulý měsíc známé infekce místy přibývaly tempem přibližně 130.000 denně, tento týden se ale po několikadenním poklesu po delší době dostaly pod 110.000 za den.

Zvýšené šíření nákazy v uplynulých měsících přineslo nárůst bilance hospitalizací z necelých 15.000 až na 44.000, ovšem denní počty hlášených obětí covidu-19 stouply jen mírně na aktuálních skoro 500 denně. Při předchozí zimní vlně epidemie počet hospitalizovaných v jistém okamžiku přesahoval 150.000, zatímco úmrtí přibývala více než pětinásobnou rychlostí oproti aktuálnímu stavu. Nákaz evidovaly USA na začátku roku až 800.000 za den.

Situace byla v létě méně dramatická, přestože už americké úřady nevymáhaly prakticky žádná protiepidemická nařízení. Zhruba dvě třetiny obyvatel USA absolvovaly prvotní vakcinaci proti covidu-19, zatímco bezmála třetina si nechala podat také posilující dávku vakcíny. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) kromě toho odhaduje, že většina Američanů covid-19 prodělala, jakkoli země s populací okolo 330 milionů zaznamenala jen 92 milionů nákaz.

Za současného vývoje se v USA pozornost od akutních projevů koronavirových nákaz přesouvá k takzvanému dlouhému covidu, neboli vleklým a různorodým zdravotním potížím, které mnozí pacienti pozorují po odeznění infekce. Podle posledních statistik CDC se s "post-covidovými" problémy potýkají až desítky milionů Američanů, přičemž se objevují odhady o tom, že statisíce až miliony z nich se nezvládají plnohodnotně zapojovat do pracovního procesu.

V americkém Kongresu se ovšem v této věci žádná opatření nerýsují, napsal v pondělním článku web Politico. Legislativní kroky už několik měsíců prosazuje skupina demokratických zákonodárců v čele se senátorem Timem Kainem, který se údajně potýká s dlouhým covidem více než dva roky, jejich snahy však zatím nepřinášejí hmatatelné výsledky. "Nedokázali se výrazněji prosadit v důsledku absence republikánské podpory a skutečnosti, že kongresoví lídři jsou ponoření do bitev kolem výdajů, inflace, zahraniční politiky a reprodukčních práv," uvádí Politico.

Témata:  USA koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8:44

Trump ukázal na dalšího spojence. Nová americká vláda je hotová

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svého kabinetu, který se v lednu ujme moci. Do čela ministerstva zemědělství vybral svou dlouholetou spojenkyni Brooke Rollinsovou. Informovala o tom BBC.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy